IMG_2317

Cuma günü detoksun resmi olarak son günü hatta son yarım günü oldu diyebilirim!

Sabah uslu uslu sebze suyumu içtim ancak öğlen yemeğini geç yiyeceğim için saat 10:00 gibi bir de granolayı mideye indirip güne öyle devam ettim. Derken geç yenilen her yemekte olduğu gibi öğlen hafif gözü dönmüş ve artık haftanın yorgunluğu ile yelkenleri suya indirmiştim. Gittiğim lokantanın İtalyan salatası karbonhidarata hasret mideme bayram oldu!!

IMG_2300

Akşam da artık son noktayı koydum ve kendimi mutfakta 2 çeşit noodle, 3 ayrı çeşit sos hazırlarken buldum!!! Buraya kadarmış!

IMG_2312

 

Özetle, detoksun muhasebesine gelirsek, 4 gün sabah-akşam sıvı yedim, öğlenleri ve ara öğünlerde de gayet sağlıklı, en alkali, ennn organik yiyeceklerden seçtim, zararlı-paketli hemen şeyden uzak durdum. Ama düşününce ben zaten gündelik hayatımda bunları yapmaya çalışan, hayat tarzımda dengeyi ilke edinmiş, biraz ipin ucu kaçarsa ardından toparlamaya çalışmış biriyim. Üstelik çocukluğumdan beri de salata-sebze manyağı biriyim, hamileliğimde bile limonlu salata aşermişliğim var, daha ne olsun!

Ancak yapamayacağım şeyler arasında vejeteryan olmak, yoğurttan vazgeçmek, ekmeği kaldırmak, tatlıdan tamamen vazgeçmek gibi şeyler var…bunları bir hayat tarzı olarak benimsemem mümkün değil, belki azaltabilirim-belki??

Clean kitabını okuyunca, sağlıklı olduğunu zannettiğiniz pek çok şeyin zararlı toksinlerle dolu olduğunu öğreniyorsunuz. Buna evi temizleme malzemelerinden, yüzünüze sürdüğünüz kremlere kadar herşey dahil. Dolayısı ile aslında bu detoks programının amacı, hayatınızdaki her türlü toksini çıkarmak mümkün olmadığı için, ara-sıra vücuda bakım yaparak, bu toksinlere karşı direncini arttırabilmek. Zira ne kadar dikkat ederseniz edin, bir yerlerde sizi bulacak bu toksin belaları! Dolayısı ile bu ve bunun gibi programları bir çeşit vücuda yapılan “bahar temizliği” gözüyle bakabilirsiniz.

Aaa..buarada önemli bir not, ben  neredeyse hiç kilo vermedim!!! Progam hesapta benim yukarda anlattığım “ulvi” amaçlarla sizi bu beslenme şeklinde sokuyor ama, “yan etki” olarak kilo da verebilirsiniz diyor!!! Bence pek çok insan benim gibi kilo vermeyi de bekliyor elbette! ve muhtemelen 5+ kilo civarı bir fazlanız varsa ilk haftada kilo kaybı da olabilir. Eğer kilo kaybı durursa, 1-2 gün tüm gün sıvı içmenizi öneriyor ki bunu yapmak benim için çok güç, geçen yıl 1 defa denedim, 2.günün sonunda perişanım çıkmıştı!

Ben artık, bu güzel detoks dosyasını da bir kenara koyar, hayatıma sağlıklı ye, spor yap, arada kaçamak yaptığında da daha çok spor yap, biraz da eski usul diyet yap şeklinde devam ettiririm, doktor Alejandro’ya da sevgi ve selamlarımı yollarım! Ayrıca birkaç yıl önce gittiğim diyetisyen Seda Bahtiyar’ın bana özel çıkarttığı programdan daha iyisinin olmayacağını bir defa daha ispat etmiş oldum!

Buyrun, dengenin resmi benim için budur, bolca salata, biraz peynir-ekmek ve nadiren bir dilim sucuk! Bir pazar kahvaltıda mis gibi kızarmış ekmek kokusunun yerini ne tutabilir ki??

IMG_2327

Bu demek değil ki kitapta yazılanlar önemli değil, tam tersine, çok şey öğrendim ve okumaya-öğrenmeye devam ediyorum.  Blogda da özetle kitapta aklıma yatan sağlıklı yaşam taviseyelerini yazacağım. Ve her zaman sabahları ilk iş sebze suyu içip, kahvaltıyı 1 saat sonra yapmayı, arada sırada akşamları sadece çorba içmeyi de devam ettireceğim. Alkali-asit dengesi, uzak durulması gereken ağır metalleri de, okudukça size de aktaracağım. Zira tıp ilerledikçe, yeni çalışmalar sonuçlandıkça çıkan öğretileri, mümkün olduğunca uygulamaya çalışarak, daha sağlıklı-dinç-fit olmayı kim istemez??

Bir sonraki kitap daha da ilginç, Food Revolution, pek yakında!