IMG_4991a

Türkiye’de gündem baş döndürücü hızı, ağızda berbat tatlar bırakan hali ile devam ederken, çok şükür ki, bu memleketin hala tüketemedikleri değerlerine sahip çıkan birileri var! İstanbul ise, her zaman iyi ve kötü süprizlerle dolu, hem çok büyük hem de bu koca dünyanın içinde küçük, hoş köşeleri de kapsayan kocaman bir dünya!

Kuzine 34 mesela, nedir-neresidir biliyor musunuz? İstanbul’un benim için en güzel, en huzurlu ve keyifli semtlerinden birinde, Kuzguncuk’ta, tam semtin ruhuna uygun bir paylaşım mekanı! Lezzeti, sohbeti, keyifli bilgileri paylaştıkları farklı bir platform. Kuzguncuk’un sokaklarında gezerken, kendinizi İstanbul’da değil de, biraz dışında bir yerlerinde, daha sakin-dingin ve de hala bozulmamış bir mahallede gibi hissediyorsunuz.

Kuzine 34’te neler bulabileceğinizi bu filmde çok güzel anlatmışlar, en iyisi buradan tıklayarak bakınız. Ayrıca neyin peşindeler, hangi konulara eğilirler, ne yerler, ne içerler hepsi sitelerinde ve bloglarında güzel güzel anlatılmış..

Kuzine 34 sohbetleri sayfası

Ben geçen haftalarda, Tan Morgül’ün aktardığı İstanbul’da Balık Kültürü ve Tarihi adlı sohbet yemeğindeydim. Tan’ı Radikal’deki balık yazılarından hatırlayabilirsiniz. Şimdilerde Akdeniz Balık Kültürü hakkında yeni bir kitap hazırlıyor, bize de önden bir kuple anlattı, çok şanslıydık!

Bu sırada Petek ve Nazlı bize nefis bir sofra hazırlamıştı..

IMG_4993a

Misafirler yavaş yavaş gelirken, ben de sofranın leziz mezelerini çekmeye başladım..

IMG_4986

Hepsi birbirinden lezzetli, akşamın sohbet konusuna gayet uygun mezeler..

Hele zarif sunumlu fava..

IMG_4982

Benim gibi hayatında ağzına pırasayı zorla 2-3 kere koymuş birine, 3 defa alacak kadar sevdiren, leziz bir pırasa..

IMG_4983

Petek’in kendi mekanı Homebakery’den taze taze getirdiği patlıcanlı ve peynirli börekitaslar..

IMG_4985

Ve ana yemeğe geçtiğimizde sunulan leziz salata, patates salatası ve kırmızı bibere sarılı levrek..

IMG_5001

IMG_4999

IMG_5006

Ve bu ziyafetin üzerine de çok şahsına münhasır bir tatlı, ayvadan tarte tatin yedik! IMG_5008

Fransızların bu meşhur elmalı ya da armutlu tatlısı ile bildiğimiz ayva tatlısı karışımı, hele de üzerine biraz kaymak ile mükemmel bir karışım olmuştu!

IMG_5012

İşte akşamın kahramanları Petek, Tan ve Nazlı..

IMG_5014

Bir yandan Tan’ın nefis anlatımı ile balık-balıkçılık tarihi, özellikle de bölge balıkları, özellikleri, akrabalardan ve uzak akrabalarından farkları, bizi ve onları bekleyen tehlikeleri öğrendik (maalesef). Sohbet esnasında Petek’in, Nazlı’nın ve her biri meraklı ve bilgili misafirlerin yorumları, soruları ve anıları ile konu daha da keyifli bir hale dönüştü! Pek çok yeni öğrendiğim bilginin yanı sıra, Tan’ın Avrupa şehirlerindeki şeflerle yaptığı balık muhabbeti çok enteresandı, kitabı merakla bekliyoruz! Bu arada nihayet erbabından öğrendiğim palamut ve lüfer ailesi boy sıralamasında çok eğlendik ve derhal not edip, eşe-dosta havamızı attık!

Sohbetin güzelliği yetmezmiş gibi bir de, aynı zamanda Petek ve Nazlı’nın hazırladığı bu leziz mezelerin keyfini çıkardık.  Kuzine 34’te daha önce de peynir, rakı, otlar gibi pek çok farklı konuda sohbetler-yemekler olmuş. Kendi sitelerinde çok hoş bir anlatımı var bu işin:

“Lezzetin öykülerini paylaşacağız, tarçın kabuklarının, karanfilin izinden tarihin derinliklerine dalacağız. Boğaz’ın balıkları ile denizden karaya bakacağız, rakı şişesinde balık nasıl olunur öğreneceğiz. Kokuların ve aromaların iştahını, otların topraktan ve güneşten derdiği şifayı, zeytinin acı tatlı öyküsünü dinleyeceğiz. Şarap olup fıçılara dolacağız. Masamızın başında yediklerimizin, bazen de tek bir malzemenin peşine düşüp tabağımıza gelene kadar başından neler geçtiğini dinleyeceğiz.

Uzun lafın kısası, lezzet konuşacağız. Belki siz diyeceksiniz ki “Ya hu, biri bize peyniri anlatsa ya!”. O zaman gidip o kişiyi bulacağız; “Haydi peyniri anlat bize…” diyeceğiz.  Yani, bu programı birlikte geliştireceğiz. Şimdiden not almaya başlayınız, neler ilginizi çekiyor ise…​”

Ocak ayında mesela, 22 Ocak’taki Nazlı Pişkin’in Harem Mutfağı sohbetini kaçırmak istemezdim! Ya da programdaki peynir, baharat ve çay sohbetlerini de! Siz İstanbul’un yorgun, genelde stresli ama şanslı insanları, benim yerime de keyfini çıkarın!!