IMG_5299tartılan

Diyet yaparken en yapılmaması gereken şey hergün tartılmaktır…derler ! Siz de benim gibi her sabah tartıya heyecanla çıkan o delilerden misiniz?? Dayanamıyorum çıkıyorum, o zaman da üzülüyorum bazen işte! Bak, düne göre yine 300g fazla çıktım (manidar “vah vah vah” seslerini duyuyorum ama beni bazılarınız anlar onu da biliyorum!).

Ancak günümüz teknolojisi bu diyet-zayıflama işine öyle güzel el attı ki, tartılmamak, ölçmemek elde değil! Yani siz zayıflamayı isteyin yeter ki, artık onlarca aplikasyon hizmetinizde!! Kimi tartıyor, kimi motive ediyor, kimi kaç kalori verdin-aldın muhasebecin oluyor, kimi ne kadar koştun, hangi arkadaşının önünde-arkasındasın raporluyor!!! Yani işin suyu çıkmak üzere de, siz yine de sizi motive edecek 1-2 aplikasyona kulak verin derim!

Beni bu güzel aletle tanıştıran arkadaşım Berk, bu işlerin gurusu oldu! Son çıkan haberler onda! Bu vesilyele belki bize yeni bilgilerini aktarır! Beni tanıştırdığı dünya Withings dünyası. Yani Wireless olarak sizin kilonuzu raporlayan bir sistem. Tartıdaki wireless bağlantı ile internet sitesinden ya da cebe indirdiğiniz aplikasyondan kilonuzu, yağ oranınızı, hedeflerinizi takip edebiliyorsunuz, hem de tüm ailenin bilgilerini görebiliyorsunuz !

Tanıtım filmi burada..
<a href=”[youtube http://www.youtube.com/watch?v=ylo2e9te1CA&w=560&h=315]” title=”Withings tartı tanıtımı”>

Aplikasyon ekranında ya da bilgisayardan aşağıdaki gibi bir rapor görüyorsunuz:
withings

Gördüğünüz üzere benim trendim pek de içaçıcı değil !! Bu yüzden daha çok çalışmak gerekiyor !

Buaralar pek çok insanı olduğu gibi beni de heyecanlandıran bir diğer aplikasyon da Nike plus ! O da tabii işin kiloları verme tarafında faydalı. Onu ayrıca anlatacağım.

Withings’le beraber Nike plus benzeri bir adımsayarı da kullanmıştım (Fitbit), birbiri ile bağlantılı raporlar alabiliyorsunuz. Ben ondan biraz sıkıldım, şimdi yeni moda Nike olduğundan, geri kalır mıyız, derhal ona adapte olduk bile !! Ancak Withings’in yeni aplikasyonu healthmate da çok kapsamlı görünüyor. Onu henüz yeni indirdim, kullandıkça size tecrübelerimi aktarırım ya da kullanıp da yorumlarınız varsa beklerim!

Bu işler biraz, “fala inanma, falsız kalma” misali, teknolojiye bağlanma-onsuz da kalma vaziyeti. Ben her zaman teknolojiyi ve “gadget”ları çok sevip, “early-adaptor” dedikleri, ilk deneyenlerden oldum. Bir zararı olmadı sanırım çünkü yeri geldiğinde bütün bunları unutarak, keyifle yemeyi de iyi tatbik edebiliyorum !! Hatta bazen fazla bile keyiflendiğimden, tüm bu teknolojilere koşa koşa geri geliyorum!!

E ölçmeden gelişemezsin derlerdi, buyrun size performansınızı ölçmek için envai çeşit yol! Diğer aplikasyonlardan bazılarını buradan ulaşabilirsiniz. Daha da ileri gitmek isterseniz bu işin sonunun olmadığını buradaki listeden de görebilirsiniz !

Daha fit ve daha gurme bir gün dilerim!

Not: Bir yarım kilo kadar geri geldiğimi görünce bugün daha da sıkı takılmaktayım. Öğlen, hazır tatlı-ekşi sos ve baharat karışımları ile lezzetlendirdiğim fırında göğüs tavuk yaptım, yanına da avakado-yeşil soğan-turp yeşillikli bir salata! Doydum mu? Ehh !  Akşama da yine karışık sebze çorbası. Bugün biraz açız işte ne yapalım!