Sebze suyu

Ortalık toz duman, moraller karışık, ümitler sağlam durmaya çalışırken, ülkeyi ve bünyeyi detokslamak gerekliliği ortada! Ülkeyi detokslamak uzuuuun bir yolculuk belli ki bare bünyeyi biraz detokslayalım!

Yaklaşık 2 yıldır sebze suyu içiyorum ama ben sadece sebze suyu içilen oruçları yapamadım.

Kan şekeri biraz düşük, zamanında hipoglisemi atlatmış biri olarak, uzun zaman yemeden durmak beni çok çok zorlayan işler. Kısa bir süre için sabah-akşam Sebze suyu içip, öğlenleri diyet yemekler yiyerek bir denemem oldu, o bile zor geldi! Burada Detoks Günlüğünde anlatmıştım.

IMG_6732

Daha sonra bu aziz sıvıyı sabahları kahvaltıdan yarım saat önce içmeye karar verdim ama Green Juice Lovers grubundan aldığım uyarılar sonucu, bunu sadece sebze suyuna çevirdim. Zira bu işte 100% faydalanabilmek için mide boşken içilmeli ve üstüne de bir şey içilmemeliymiş.

Sebze suyu fanatiğinin alışveriş arabası böyle bir şey!!

Sebze suyu fanatiğinin alışveriş arabası böyle bir şey!!

Gel gelelim aradan birkaç hafta geçmesine rağmen bünye bunu bir türlü kabul etmedi:) Ben sabahları illa ki bir karbonhidrat almak zorundayım! Bu tamamen psikolojik ama 40’ından sonra değiştiremiyorum, n’apiim? Sabahları mis gibi çayım ve ya peynir-ekmek-saltalık-domatesim olacak, ya da kendi yaptığım yulaflı granola karışımım olacak! Tarifi de burada.. Üstüne de bir fincan kahve! Yine olmadı!

Bu yüzden ben de şöyle bir çözüm buldum, sebze suyumu akşam yemeği niyetine içiyorum!

Bu da zor bir alışkanlık ama sabah kahvaltısı kadar değil. Zaten benim akşam yemeklerim genelde salata-çorba-sebze şeklinde olduğundan, beni o kadar da zorlamadı.

IMG_6441

Tipik bir Fitgurme akşam yemeği!

Böylece akşam katı almayarak midemiz nefis ferahlıkta yatağa giriyoruz (bu arada eşimde bana katılıyor!), ertesi sabah mutlaka bir kaç gram vermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve öncesi sonrası yemeyerek boş mideden doğruca bünyeye faydalı ne var ne yok yolluyoruz! Bu ara yine hafta arası diyette olduğumuz için bunu da hafta 2 ya da 3 defa yapıyoruz.

 

Yeşiller mideye doğru giderken!

Yeşiller mideye doğru giderken!

Elbette bu işin guruları kadar faydalanamıyoruz ve keşke 100% hakkını verebilsek ama elimizden gelen budur diyerek, yeşil sıvılarla maceramızı, bu sezon bu şekilde götürüyoruz! Gelecek sezon neler olacak merakla bekliyoruz!

Ayrıca bu şekilde özellikle hafta sonları kahvaltıda sebze suyu mu, yandaki tabak mı vicdan hesaplaşmalarından da kurtulduk! Siz de eğer alıştıra alıştıra başlamak isterseniz, belki bu yöntemi deneyebilirsiniz.

IMG_5190

Not: Bu arada siz de denemek, başlamak isterseniz, Facebook’taki Green Juice Lovers sayfasından başlayabilirsiniz. Çok güzel bilgiler, paylaşımlar var. Sadece sebze suyu içerek oruç yapanların deneyimleri, tarifleri var. Bu işin başlangıç noktası bir sebze sıkacağı olduğundan, oradaki sebze sıkacağı bilgilerini ben bu yazımda toparlamıştım.