18ba30eac16d130d7541bd15623b1916

Ölçebilirsen, geliştirebilirsin!

Çıkış noktamız budur! Esas mesleği pazarlama olan biri olarak, araştırma raporlarına, sayılara, analizlere her zaman meraklıyım. Pazarlama dünyasının önemli kurallarından biridir bu, “ölçersen anlarsın, anlarsan geliştirebilirsin”.

İşte bu noktada, sağlıklı beslenmek, fit kalmak ya da zayıflamak söz konusu olunca, başarıya ulaşmak ve başarıyı kalıcı kılmak için aynı taktik işlemez mi dersiniz? İşler tabii!

İşte benim en son favori aplikasyonlarım!

photo (2)

1. Kilo Takibi için Withings.

photo (5)

İçinde wi-fi olan tartı sayesinde kilonuzu nasıl cep telefonunuzdaki aplikasyondan takip edebileceğinizi bu yazıda anlatmıştım. Ayrıca bu aplikasyonun diğerlerine bağlantısı ile, örneğin Fitbit, Runkeeper gibi, farklı aplikasyonlar arası iletişim de kurmuş oluyorsunuz.

2. Adımları saymak için Fitbit

image (4)image (6)

Bu işe aslında bir kaç yıl önce başlamıştım ama sonra biraz motivasyonu kaybetmiştim. Şimdi yeniden başladım ve bileklikli modeli ile daha da pratik bir şekilde adımlarımı takip ediyorum. Bu işin güzel yanları şunlardır,

*Kendinize bir hedef seçip de (mesela benimki 10.000 adım) bu hedefin neresinde kaldığınızı takip ettiğinizde, bazı günlerin ne kadar pasif olduğunu anlıyor ve kendinizi zorlamaya başlıyorsunuz.

*İlla ki bir salona giderek ya da giyinip kuşanıp hazırlanarak spor yapmak zorunda değilsiniz! Tabii ki adam akıllı ter atmak, bir programı takip etmek daha iyidir ama oldu da benim gibi “çok meşgul” iseniz (!), arada bulduğunuz her fırsatta, beklerken, alışveriş, temizlik, yemek yaparken ya da saçlarınızı kuruturken bile, adım sayınızı yürüyerek, hafif dans ederek, bir şekilde adım sayarın adım sayısını arttırabilirsiniz!

image (5)

*Ve işin en can alıcı kısmı da rekabet!! Fitbit’deki diğer arkadaşlarınızla bir liginiz oluyor ve toplam haftalık adım sayısında yarışıyorsunuz! Arada ufak takılmalar, birbirini gaza getirmeler, mahçup olmayalım eşe dosta düşünceleri ile daha da eğlenceli ve motive edici bir hal alıyor!

* Fitbit’in aplikasyonunda ayrıca yediğini yemeklerin kalorisini girerek kalori takibi ve geceleri takarsanız uyku kalitesi, yaptığınız diğer sporları da girerseniz aktivite oranı gibi şeyleri de takip ediyorsunuz. Böylece gün içinde ne kadar kalori aldınız, ne kadar kalori verdiniz görebiliyor, kilo vermek ya da korumak için kendi taktiklerinizi geliştirebiliyorsunuz.

3.Evde günlük spor yapmak için 7 minute workout ve 30 Day Challange

photo 2 photo 1

YENİ BİR ŞEY KEŞFETTİM Kİ SİZ BİLİYORSUNUZDUR!!

Bu spor olayını her gün düzenli yapmak için uzağa gitmek gerekmiyor:) En kolayı-sürekliliğini koruyabileni, evde kendi kendinize yapabildiğiniz spordur! Koşmak-yürümek için sadece ayakkabıları giyip dışarı çıkmak, pilates-fitness egzersizi yapmak için de sadece yataktan, yerdeki mata doğru uzanmak kadar kolay bu iş! Yeter ki isteyin:)

Üstelik de teknoloji emrinize amade, bir çeşit, “Personal Trainer (Özle koç)” görevi görüyorlar! Hareketleri gösteriyor, zamanı tutuyor, hatırlatmalarda bulunuyorlar. Geriye bir tek sizin istemeniz kalıyor.

Ben “30 day beach body challange” yapıyorum, malum plaj vakti geldi! Gösterilen her hareketi yapmıyorum çünkü bel fıtığımdan korkuyorum. Ama onun yerine bildiğim, yapabildiğim başka bir şeyi yapıyorum. Maksat bir rehber eşliğinde, her gün birşeyler yapıp, kayda almak. Bugün 13.gündeyim, yarısına geldim bile! Gerçekten de karın bölgesindeki gelişimi 13 günde bile görüyorum!

7 Minute Workout daha da profesyonel ve başarılı. Eşim kullanıyor ve çok memnun. Johnson&Johnson yapmış. vaktinizi, seviyenizi, hedefleriniz, belirleyip, seyrede seyrede yapabiliyorsunuz, şahane!

4. Spor takibi için Runkeeper

image (2)image (3)

Pek çok koşu-yürüyüş-spor takip aplikasyonu var. Ben pek çoğunu denedikten sonra Runkeeper’a karar verdim. Haritaları, koşarken-yürürken verdiği bilgiler, haftalık-günlük raporlar, uyarılar, kilo verdiğinizde gelen motivasyon mesajları, diğer arkadaşlarınızla kurduğunuz iletişim-takip..hepsi bu aplikasyonda oldukça başarılı. Mümkün olduğunca tek bir aplikasyona bağlı kalmak ve düzenli olarak kullanmakta, spor geçmişinizi görmek açısından çok motive edici oluyor.

photo

5. Kalorileri ve aldığınız besin değerlerini takip için MyFitnessPal

photo 3

Konu sadece kilo vermek değil, doğal yollardan demir-fosfor-kalsiyum gibi oranlarınızı arttırmak da olabilir. O zaman bu aplikasyon tam size göre! hedefinizi belirledikten sonra eğer yediklerinizi düzenli girerseniz, size analizler yaparak hedefinizin neresinde olduğunuzu söylüyor. Ben 2 kilo vermek dedim, bana 1290kalorilik bir öneri ile geldi ki, diyetisyene gittiğimde de böyle çıkmıştı. Tabii ki bir doktorun, beslenme uzmanı ya da koçunun yerini tutmaz ama biraz rehberlik etmesine izin verirseniz, bir uyanış-farkındalık yaratabilir. Ben bugün yediklerimi işleyince mesela aşağıdaki gibi bir tablo çıktı, biraz proteinde geride kalmışım, kalorisi az, protein değeri yüksek bir şeyler, mesela mercimek filan mı yesem?? :)

Myfitnesspal

6.Spor yaparken motive edici müzik için Spotify

photo (3)

Spotify’ın Workout bölümünde her türlü spora uygun gerçekten iyi seçilmiş bir müzik koleksiyonu var, çok çok tavsiye ederim! Yürüyüşünüzün hızına bile uygun farklı seçenekleri var.

Bu spor-sağlıklı beslenme gerçekten bir motivasyon işi ve ancak sürekli yapılırsa bir işe yarıyor. İşte teknoloji de size bu konuda destek veriyor, neden olmasın! Her ay cep telefonuna onca para ödüyorsunuz, hakkını verin:)) Üstelik bazı şeyleri kendi kendinize çözerseniz, spor salonu-diyetisyen masraflarından da kurtulursunuz belki?

Siz hangilerini kullanıyorsunuz? Memnun kaldıklarınızı yazarsanız şahane olur!