IMG_2869

Günün incisi.. Spor yapmaya vaktim yok diyenlere gelsin..

İlla atlet olmak, bir spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz! İşte sporcu ya da atlet olmayan normal bir insandan, hayatına sporu nihayet sokabilmiş ve sonuçlarını görmeye başlamış birinden öneriler!

Spora başlamak için sebeplerinizi biliyorsunuz!

Size Paul Pitchford’dan 2 sebep daha vereyim- eğer onlar listenizde değilse! Spor sadece kalorileri yakmakla kalmıyor, ayrıca sindirim sisteminize de yardımcı oluyor. Özellikle sindirimde güçlük yaşayanlar, en hafifinden de olsa düzenli spor yaptıklarında sindirim sistemleri iyileşiyor. Bir diğeri de, spor sayesinde vücuttan toksinleri, negatif düşünceleri atıyoruz ve sindirim sistemimiz yiyeceklerdeki besleyici vitamin-mineralleri daha iyi emiyor! Araştırmalar sadece yürüyüşün, depresyon tedavisinde, prozaktan daha etkili olduğunu göstermiş!!

Daha ne olsun, hadi önerilere geçelim..

* Ayağınızda, çantanızda, arabanızda her zaman rahat bir ayakkabı olsun, bir yerden bir yere giderken, ofiste merdiven tırmanırken, fırsatı değerlendirin.

*Zahmetli de olsa, hiç olmazsa bazı günler toplu taşımayı kullanın, çook farkedecek

* Sabahları 15 dakika erken kalkın, geçenlerde tavsiye ettiğim aplikasyonlardan, internet sitelerinden ya da en kolayı YouTube’da istediğiniz bir egzersizi açın (karın-kalça-kol-bacak-esneme-yoga-pilates..ne ararsanız var!), yatağınızın yanı başında egzersizlerinizi yapın. Zamanla süreyi uzatırsınız ya da çok hoşuna gider, doyamazsanız bir salona da gidersiniz. Ama evde spor gibisi yok onu söyleyeyim.

* Bütçeniz yeterse, özel bir hoca ile çalışın, “personal trainer” artık her salonda var. 10 derslik bir set bile yapsanız, sonrasında kendiniz daha bilinçli ve motive devam edersiniz. Yalnıs yapılan 100 spordan daha etkili olacağı kesin!

*Spor yapan arkadaşlarınızla daha çok görüşün! Ofistekileri, evdekileri, komşuları, annenizi, eşinizi, kızarkadaşınızı, çocuklarınızı size katılması için motive edin, davet edin! Hem siz hem onlar faydalansın.

*Kendinize yeni güzel spor kıyafetleri alın, benim gibi azıcık oyun oynayın, spor eğlenceli birşey olabilir!!!

IMG_8629

* Yaptığınız çabaları azımsamayın, eğer sonuç alamıyorsanız sınırlarınızı zorlayın, vücudunuzu şaşırtın ve daha önce yapmadığınız bir spor yapın (yoga, yüzme, bisiklet, dans, zumba, pilates…)

* Fitbit gibi bir adım sayar ile kendinizi takibe alın, motive edin. O zaman market alışverişi bile zevkli gelecek!!

* Salonlara kapanmayın! Sahile inin, dağlara çıkın, yaylaya gidin, göl kenarına (mesela Sapanca), ormana kaçın, sitenin etrafında, mahallenin yollarında, şirketin etrafında…neresini bulursanız orada yürüyün! Ama en iyisi haftada 1 kere güzel bir açık hava bulun! Ben Google’dan, mesela İstanbul’a yakın bunları buldum, siz daha iyisini yaparsınız! Belki tatillerinizden birini bundan böyle “spor tatili” yaparsınız, deniz kenarında gevremek yerine dağlarda yürürsünüz!

IMG_2198a

* En önemlisi, başlayın! Bir adım atın ve her gün az da olsa fırsat yaratın, fazla düşünmeyin, çok düşünürseniz olmaz!!

IMG_2856a

Sonra adım adım daha programlı-güçlü sporlara (koşu, pilates, cross-fit, ağırlık çalışmaları, kick box, spinning…) başlarsınız, zaten siz hazır hissettiğinizde kendinizi farklı bir spor yaparken bulabilirsiniz!

Sporu yemek yemek, uyumak, tuvalate gitmek kadar hayatınızın doğal bir parçası yapın!

Son olarak, herkesin bünyesi, geçmişi, şartları farklı. Kendiniz için doğru olanı bulmak için çaba gösterin. Sorun, araştırın, siz niyet edin cevaplar karşınıza teker teker çıkacak.

Terlemek, üzerine güzel ılık bir duş almak kadar insanı rahatlatan çok az şey vardır, sağlığınız yerinde ve yapabiliyorken (inşallah öylesinizdir) bunun keyfini çıkarın!

IMG_3535a