5E0A9227s

Çok garip, çok acayip zamanlardan geçiyoruz, bırakın fiziksel sağlığı, diyeti, sporu, her şeyden önce ruh sağlığımızı korumak her gecen gün zorlaşıyor!

Belki siz tüm bunlardan önce güzel güzel niyet edip daha sağlıklı yasamaya, yediklerinize dikkat edip spora başlamıştınız. Ya da başlamayı aklınızdan geçirmiştiniz, çok defa! Ama simdi… gündem bu kadar yoğun ve acılar bu kadar ağırken…

Yeniden başlamak..?

Hiç kolay değil elbette! Zar-zor girdiğiniz bir yolda karşınıza çıkan engellerden pes etmiş, tam hedefe ulaşacakken bırakmışsanız, yeniden o enerjiyi bulup da bir daha sil bastan yapmak hiç kolay değil! Hadi gelin bu yazıda o gücü nasıl bulacağımıza bir bakalım, belki size bir yardımım olur!

Konu kilo vermek, düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek olduğunda da karsınıza bin bir çeşit zorluk çıkar. Yoğun is hayati, seyahatler, evdeki isler, çocuklar, ergenlik dertleri, okul stresi, ask yarası, hastalıklar, kayıplar, doğumlar, misafirlikler, kutlamalar, darbeler, krizler…

Bakış açınızı değiştirin!

Sağlıklı yaşamı bir lüks olarak değil bir gereklilik olarak görün. Ve buna en çok da iste o zor zamanlarda ihtiyacınız olduğunu hatırlayın! Bedeniniz iyi beslendiğinde, zihniniz spor ve dinlenme ile rahatlayıp güçlendiğinde, zor zamanları çok daha kolay atlatacaksınız. Güçlükler sizi değil siz onları yeneceksiniz.

Nedir bu sağlıklı yaşam dedikleri?

IMG_3852

Sağlıklı yasamın formülünü hatırlıyorsunuz değil mi?

Her ne kadar yaş-sağlık durumu-geçmiş-kültür, vs gibi etkenlerden dolayı tek bir formül vermek çok zor olsa da, çok genel hatları ile son dönem uzman ve araştırmaların bize tavsiye ettiği yöntemler şöyle özetlenebilir:

Her sabah güçlü kahvaltı (örneğin klasik Türk kahvaltısı, tam buğdaylı ekmek ile ya da yulafli-kuruyemisli bir alternatif), öğlen sağlıklı (protein, sebze, meyve ve tam tahıllar) yemek, öğleden sonra sağlıklı ara öğün (protein, sağlıklı yağlar, meyve ya da sebze) ve aksam gayet hafif bir yemek (çorba-salata gibi). Gün içinde 2-3lt su. Yılda birkaç defa detoks yaparak toksinlerden arınma, seker-un-alkol-kafein-süt ve süt ürünlerinden arınarak sindirim sistemine molalar vermek.

Az karbonhidrat, bol sebze-meyve-baklagiller-kuruyemiş! Asitten uzak alkalisi bol bir yasam (yani bol yeşil yapraklı sebzeler, salatalar, bol su) ve hatta haftada birkaç defa sebze suları ile alkali ve enzimlere takviyeler. Ve takviye demişken, vücudunuz eksiklerine ve ihtiyaçlarına uygun omega 3 ve benzeri takviyeler almak da planın bir parçası.

IMG_2122

Her gün yarim saat hareket, hafta da 2-3 gün spor (yürüyüş ya da pilates/yoga/fitness/yüzme/vd).

Aksam 23:00 gibi yatak, 7-8 saat uyku!

Her gün kendinizi rahatlatacak, deşarj edecek, kendinize ait 5-10 dakika. Meditasyon ya da nefes egzersizleri, dua ya da kitaplar en önemli dostlar. Bolca şükran duygusu ve yardıma ihtiyacı olanlara uzattığınız el. Mümkünse bolca ask, sevgi ve küçük şeylerin kıymetini bildiğiniz basit bir yasam.

Ve bir de tabii hayatta sizi tatmin eden, kendinizi geliştirmenize yönlendiren, hedeflerinizin olduğu bir gündelik yasam-kariyer.

Yarım sayfada özetledik ama elbette daha pek çok boyutu vardır zira insan sayısı kadar da bakış açısı, beklenti ve arzular vardır. Hiç birimizin geçmişi ve beklentileri diğeriyle ayni olmaz, olsa olsa biraz benzer!

Iyi ama bu memlekette, bu şartlarda nasıl?

dansrenk-201506171909390630-F7D9E_800x800gs

Hayat seçimlerimizden ibaret. Sabah kalktığınız andan itibaren önünüzde pek çok seçenek var. Güne sadece bir kahve ile de başlayabilirsiniz, yağlı bir poaca ile de ya da peynirli omletle de. Hatta bir öncesine giderek güne 15 dakika erken kalkıp hafif bir esneme ya da 1 saat önce kalkıp sporla da başlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde.

Çok stresli, mutsuz ve zor günlerde bile hala seçenekleriniz vardır. Babam hastayken hastane kantininde pasta-börekler ile, kuruyemişler arasında kaldığım anlar aklıma geldi! O anda karnimi doyurmak, sıkıntımı hafifletmek ya da vakit geçirmek için önümdeki seçenekler içinde elim badem-hurma paketine gitti.

Başka bir zaman da radyoterapi seanslarindan önce, endişe ve huzursuzluktan midemin bulantısı yüzünden hic istemesem de, babama gitmeden önce her sabah zorla kahvaltı ediyordum, yumurta, tahin-pekmez, kuruyemişlerle sabahtan enerjiyi depolamaya çalışıyordum, zira gün boyunca vaktim olmayabiliyordu.

Biliyordum ki onlardan alacağım enerji, un ve şekerden alacağım enerjiden çok daha kalıcı ve faydalı. Ve bu enerji bana, anneme ve babama çok çok gerekli.

İrade ah irade, neredesin?

Böyle zamanlarda, eliniz iyi ve kotu seçenekler arasında gidip geldiğinde, bir güç sizi doğruya yönlendiriyor! Ona genelde irade diyoruz, yanlış kararlardan alıkoyan içinizdeki güç!

İrade ve sağlıklı yasam birbirine bağlı!

Evet aynen öyle, iradenin güçlü olması için sağlıklı beslenmek, yeterli miktarda uyumak, spor ve zihnimizi ara ara dinlendirmemiz gerekiyor.

Bu konuda çok güzel yazılar yazan James Clear’i tavsiye ederim. İrade üzerine yaptığı bir seminerde beni en çok etkileyen şeylerden biri de, beslenme ve irade arasındaki bu birbirine bağlı ilişki idi. Daha çok sebze-meyve, sağlıklı yağlar (kuruyemişler, zeytin ve zeytinyağı gibi), sağlıklı proteinler, irade gücünüzü arttırmanıza yardımcı oluyor.

Yani bir kez doğru yola girebilirseniz, vücudunuz ve zihniniz kodları yavaş yavaş değişiyor, size bu yolda destek oluyor.

IMG_2856a

Her gün yeniden başlamak için bir fırsat,

her Pazartesi, her ayin başı, ne zaman isterseniz başlamak için doğru zaman! Bu satırları okuduğunuza göre hala önünüzde yasamak için uzun yıllar var. Bu kalan yılları nasıl geçirmek istiyorsunuz?

Hasta, kilolu, yorgun, mutsuz mu? Yoksa sağlıklı, fit, mutlu ve enerjik mi?

Elbette ara sıra kaçamaklar, kendinizi bıraktığınız, dikkat edemediğiniz zamanlar olacaktır. Ancak asla bu sureci uzatmadan hemen “yeniden başlama” gücünü bulmamız gerek.

“Battı balık yan gider” zihniyetini derhal atin bir kenara,

bir daha da hiç aklınıza getirmeyin! Balık batmadı, yan da gidemez!

Hemen, bugün. Simdi başlamak için hazırlıkları yapın, alışveriş listenizi hazırlayın, spor ayakkabıları ortalığa çıkarın, o yazılmak istediğiniz pilates dersine gidin, internetten, Youtube’dan size uygun bir yoga dersin bulun, gerisi gelecektir, kendinize güvenin.

Doğru zamanın gelmesini beklemeyin, doğru zamanın düğmesine siz basın!

Stay Fit & Healthy