IMG_2122

Bugün Sebze suyu orucunda 2.gunum, cuma-pazar “long-weekend fasting” yapiyoruz:) yani uzun hafta sonu sebze suyu orucu! Genelde hafta sonlari yemekten yana kendime izin verdigim zamanlardır ama bu sefer vücudumu bir sasirtayim, degisiklik yapayim dedim. Sakin bir haftasonunu seçip dun basladık (esimle beraber).

Dun, yani ilk günü cok cok başım ağrıdı. Sanırım birazı her gün 1 bardak içtiğim kahvenin (yani 1 fincan bile bu kadar etkliyor demek ki!), birazı da gün boyunca sağlıklı da olsa atıstırma alışkanlığımdan.

Son zamanlarda, kışla birlikte hem ben de hem de danışanlarımda bolca “karbonhidrat” ihtiyaci var. Kis ve soğuk hava insanda hep daha fazla hamur-tatlı istegi doğuruyor. İste böyle zamanlarda kısa sureli de olsa sebze suları kurleri bunyeyi kendine getiriyor, insulin sarmalindan çıkarıyor (yani vücutta sürekli tetiklenmis bir insulin olmayinca açlık ve aşermeler gidiyor).

Bu konularda daha fazla detayli bilgi isterseniz Facebook’taki Green Juice Lovers sayfasini ziyaret etmenizi oneririm. Ben de tavsiyeleri Juice Gurusu Cenk Kiral’dan alıyorum, kardes torpili oluyor biraz tabii!

IMG_2133

Orucun devamında günde tek öğün kati yemek, sabah-aksam juice planliyorum, bakalim basarabilecek miyim?! Dun başım cok agrıyınca, aksam 1 kucuk kap tuzlu yoğurt yedim, iyi geldi. Bugun de sabah sebze-meyve suyundan sonra öğlen ev yapimi badem sutlu smoothie yaptim. Ve yine bir kucuk kap yogurt. Belki orucun mantığına aykırı davrandım ama vücudumu dinlemek ve sınırlarımı bilmem gerekiyor. Bugun cok daha iyi hissediyorum eminim yarin daha da iyi olacak.

Ben 2012 yılından beri “juicing” yapıyorum, genelde aksam yemeği yerine ya da öğleden sonraları içiyorum – sifa niyetine ve aksam yemegini hafif geçirmek istediğimde.

Bu tur oruçlarda insanin iradesi müthiş bileyleniyor, yeni bir boyuta geciyor. Bütün gün sivida kalınca hazıma harcanan enerji detoks ve yağ yakımına yöneliyor. Sistem resetleniyor bir yerde. Ve vazgeçemem dediğiniz alışkanlıklarınızla da aranıza bir mesafe koymuş oluyorsunuz. Daha başka pek çok faydaları var, tek bir yazıya sığmaz!

Sizin tecrübeleriniz nasıl? Juicing’e başladınız mi? Başlamadıysanız aklınıza takılanlar neler? Daha detaylı gelişmeleri Instagram hesabımdan paylasiyorum, oraya da beklerim :)