20130203-145135.jpg

Bugun kayaga gec kaldik, tembellik ettik, bu yuzden nispeten yakinda, 1 saat mesafede olan ve Mert’in okulla kayak programinda geldigi bir yere, Hirmentaz’a geldik. Küçük, mütevazi ve cook ugun fiyatli bir yer (İsvicre standartlarinda tabii). Yemek icin girdigimiz yerde zamanda yolculuk yaptik ve birden ortam, müzik ve atmosferle 70’lere döndük! Buranın en önemli özelliği Leman gölü manzarası eşliğinde kayak yapabilmeniz! Manzara gercekten harikaydı.

20130203-183006.jpg

Anladığım kadarıyla Cenevre civarında Chamonix, Courchevel ve belki Megeve premium, Avoriaz ve Portes Du Soleil ikinci sınıf (fiyat ve kalite), Jura ve bugun gittigimiz Hirmantez ve civarı da bir alt kategori. Bunu şurdan da anliyoruz, ailecek birgunlük skipass 120euro iken, bugun 65 euro verdik!! Yemek ise İsvicre’ye geldigimizden beri verdigimiz en komik hesaptı!!

Yani demek ki buralarda da ekonomik opsiyonlar bulmak mumkunmüş! Tabii çok uzun pistler ve havalı restoranlar aramayacaksınız, bulduğunuza razı olup keyfini çıkaracaksınız!

20130203-184951.jpg

Gelelim şu resimdeki peynire! Burada Fransızlar da en az İsvicre kadar fondüye meraklı ve daha pratik yöntemleri var. Bu resimdeki gibi peynirleri fırına verip, içine beyaz şarap koyarak, ısıtıyorlar. Yanında yine patates ve salamlarla servis ediliyor. Burada daha detaylı tarif ve burada da bir güzel çeşitleme var. Tabii patates kadar içine ekmek de banmak ayrı bir keyif! Bu peyniri İsviçre’ye yolunuz düşerse Vacherin adıyla alabilirsiniz (havaalanında da bulabilirsiniz). Cenevre’nin şansı Fransa’nın Jura bölgesinde de, İsviçre’in peynirleri ile meşhur Gruyere bölgesinde de yapılan bu peynirden marketlerde bolca rastlamanız, lokantalarda bulabilmeniz.

Eh yarın yeni bir hafta, diyet ve sporlar bu yediklerimizi eritmek için 5 günümüz var! Sonra yine haftasonu ve yeni keşifler bizi bekler !

Arada bu hafta mutlaka yeni “fitgurme” tarifler, atıştırmalık önerileri yazacağım. Şimdilik nefis bir hafta diliyorum!