20130220-213505.jpg

 

Fransa’da kayaga gelince, mecburen kaymak kadar yemekle de ilgileniyorsunuz!!

En ucuz mekanda bile (ki genel olarak cok pahali degil zaten) ekmegi, tatlısı bi guzel oluyor! Aslında Chamonix bu bolgenin en pahali kasabalarindan biri, daha ucuzunu bulmak da mümkün. Mesela Les Gets veya Morzine gibi.

Velhasıl hem kayak yapaıim hem de midemiz bayram etsin derseniz Chamonix’de birkaç tavsiyem olacak!

Öncelikle kayak konusu biraz karısık. Burada genelde eğilim, her sporcu-disiplinli Avrupalı gibi kayağını sırtına atip farklı farklı daglari ve çıkışları denemek. Eger oteliniz tesadufen cıkışlardan sizin favoriniz olacak bir piste yakin degilse, siz de kayaklarinizi yuklenip gezineceksiniz biraz. İşin bu kismi bizim gibi doğuştan degil sonradan sporcu olmaya calisanlar icin zor!!
Yine de basarip giderseniz pek cok pistte manzara pek nefis! Bizim favorimiz Argentiere ve Planpraz’dan çıkılan Brevent bölgesi oldu. Chamonix’den kayarak İtalya tarafına da geçiliyor ama biz dağın öteki tarafına hiç gitmedik bile. Bir uyarı, Chamonix’nin skipass’ları İsviçre’den ucuz ama bu bölgedeki en pahalı yerlerden biriymiş!

 

20130220-213340.jpg

Gelelim mide kısmına..

Chamonix’de Michelin yıldızlı restaurant da var, ayaküstü nefis krepler ve sandviçler yiyebileceğiniz yerler de..O açıdan bütçenize uygun planlama yapmak çok kolay. Biz öğlenleri basit takılıp, akşamları değişik yerler keşfettik.

İlk akşam gittiğimiz casa Valerio basit ama lezzetli bir İtalyandı, pizzaları güzeldi.. İkinci akşam gittiğimiz L’Atmosphere daha şık ama çocuklarla zor bir yerdi. Yemekler lezzetli ve Fransa’nın hakkını veren cinstendi.. Özellikle de tatlılar..of of ! Aşağıda yediğim şaheser sanırım bu zamana kadar yediğim en hafif, çıtır-kıtır,yumuşak kombinasyonlu tatlıydı ! Restoran hakkındaki Michelin rehberindeki yorumlar karışık !

IMG_5844

3. Akşam gittiğimiz Maison Carrier ise atmosferi güzel, dağ havasında, yemekleri lezzetli, servisi daha güzel bir yerdi.  Yine de sanki aynı paraya daha farklı seçenekler bulmak mümkün gibi geldi. Michelin rehberinde de şu şekilde yorumlar mevcut. Eğer paraya kıyıp Michelin yıldızlı biryerde yemek isterseniz, Maison Carrier’in de içinde olduğu Hamaeau Albert 1er adlı otelin restoranı Albert 1er, denemeye değer biryer gibi.

Eğer şehirde dolanırken hemencecik girip birşeyler yemek isteseniz, Cafe Valentino iyi bir seçenek, özellikle de çocuklarla. Ama beklentiniz düşük olsun! Türkiye’deki italyan lokantaları daha iyidir sanırım!!

Ve en güzelini en sona sakladım !  Cap-Horn  Chamonix’de bizim gittiğimiz en güzel restaurant-Lounge-Cafe..

IMG_5999

Dekorasyonu, yemekleri, servisi ile 10 numara aldı bizden! Özellikle de Naz’ın son dakika organize edilen pastası ve pastanın getiriliş şekli (müzik-ateş-bütün restoranın bizimle şarkı söylemesi!) harikaydı!!

20130217-101356.jpg

Kızarmış patatesi fritöz süzgeci gibi birşeyde getirilmesi masadaki sofra-servis meraklısı kadınların “aaaaa” şeklinde takdirini topladı tabii! Benim yediğim ördeğin içindeki bilimum kuruyemiş-meyve de bizim yemekleri hatırlattı! Ben istiridye yemedim, o yumuşak şey boğazımdan geçerken bir fena oluyorum! Yiyenler sevmiş! Burası dünya mutfağı olduğundan suşi de vardı ve gerçekten çok taze ve lezzetliydi. Buraya akşam sadece içki içmeye ya da cafe gibi takılmaya da gelebilirsiniz. Etrafında da bir sürü bar var, geceye oradan devam edersiniz (tabii çocuğunuz yoksa ve bütün gün kaymaktan hala haliniz kaldıysa!).

Bu linkte daha geniş ve bizim gitmediğimiz restaurantlar hakkında da bilgi bulabilirsiniz..

Buarada biz pazar günü kayak yapmadık ve tüm günü keyifle tepede piknik, gezinti olarak geçirdik. Dolayısı ile kaymıyor olsanız bile Chamonix’de güzel bir haftasonu geçirmek mümkün! Zira şehrin içindeki mimari ve alışveriş-yeme-içme seçenekleri gayet geniş.

IMG_6056 IMG_5907IMG_5816 IMG_5936

Ben buarada neredeyse hergün kayağa rağmen bu kadar da yiyince tapi şeklinde döndüm ! Her zaman hayalim bir tatilden zayıflayarak dönmek ama herhalde bu sadece bir hayal olarak kalacak !