IMG_6348a

 

Bugünlerde 2 konu aklıma takılıp duruyor. Ben 2-3 kilo vermek isteyen, kronik zayıflama isteği olan biriyim! Ne yardan geçer ne serden, vaziyetlerinde olduğum için de, sineğin yağını çıkarma derdindeyim!

Bu durumda yağı çıkarılacak olan benim ama yöntem olarak acaba Yoganın nasıl bir etkisi var diye düşünüyordum ki karşıma bu iki haber çıktı. Size de oluyor mu bilmem ama bazen aklıma bir konu takılıyor ve birden sosyal medya önüme getirip koyuveriyor? Bu yeni jenerasyon “evrene sor, sana Facebook’tan yollasın” durumu herhalde??

Lafı çok uzattım! Bu yazıda der ki yoganın kilo kaybına etkisi elbette direkt değil zira yoga yaparken sadece dakikada 3-6 kalori yakıyorsunuz ki bu diğer egzersizlere göre daha az. Ancak yapılan araştırmalar düzenli yoga yapanların daha fit kaldığını hatta kilo verdiklerini gösteriyormuş. Bunun temel nedenleri ise biraz daha uzun vadeli elbette:

1. Daha az stres ve buna bağlı aşırı yemelere engel olması

2.Vücudunuzun daha çok farkına varıp, özellikle de açlık ve tokluğu ayırt edebilmeniz

3. Farkındalığınızın artması (uuuu bu çok derinnn bir konu tabii) ve yeme konusunda da daha farkında olmanız.

Tabii yoganın en önemli faydası yoğun egzersiz yaparak yorulan kaslarınızın gevşeyip rahatlaması ve sizi bir sonraki egzersize de hazırlaması. Ayrıca yoga ve meditasyonu iyi uygulayabilirseniz gece uykularınız da iyileşiyor ve sabah güne dinç uyanan spora en önden gidiyor! Ben henüz uyku sorunumu çözemedim, maalesef! Sıra ona da gelecek umarım.

MindBodyGreen sitesindeki bu yazıda ise yoga yapanların genel olarak daha mutlu olduklarını anlatıyor. Kaslarınız rahatlıyor, acılarınız azalıyor, konsantrasyonunuz artıyor ve seçimlerinizi daha doğru yapıyorsunuz. Kısacası kendinize daha çok dikkat ediyorsunuz! Hatta bu yazıda anlatılanlara göre Yoga yaparak diyete son vermeniz bile mümkün. Zira zihniniz rahatladığında, vücudunuzdan toksinleri yoga sayesinde attığınızda ve içinizde kalan kötü düşünceleri bırakıverdiğinizde, aslında daha az yiyebilirsiniz! Bu sayede de adına diyet demiyeceğiniz ama sağlıklı beslenme ya da gereksiz kalorili şeyler yememe diyebileceğiniz bir moda geçebilirsiniz.

Ancak burada atladıkları bir şey var! Ya siz de benim gibi yemek yemeyi gerçekten çok seviyorsanız! Dertten-tasadan değil de gerçekten tadını çok sevdiğiniz için bir tabak tiramisu ya da peynirli simide hayır diyemiyorsanız? O zaman ne olacak, ha?? Yoganın buna bir çözümü var mıdır??

Benim kendi deneyimim ise yoga yaptığım zamanlarda vücudumun sınırlarını daha iyi anlamak ve bu sayede de bunu iyileştirmek için her açıdan bir çabaya girmek oluyor. Ha bir de, şu meşhur mum duruşunu yaptığınızda bacaklarınıza ve basenlerinize alttan bakıp, ağırlığı altında ezildiğinizde, “Valla bundan böyle az yiyeceğim, dikkat edeceğim, bu koca vücudun altında daha fazla ezilip kalmayacağım” diyorsunuz!!

yoga

Şaka bir yana, neresinden baksanız faydası çok zararı yok bir olay bu yoga! Kadın-erkek ayrımı da olmamalı zira biliyorum ki özellikle Türk erkekleri genel olarak olaya çok mesafeli!

Bu yazıda değişik türleri de anlatıylıyor, artık her mahallede bile bir yoga merkezi var, gidin faydalanın diyeceğim son olarak!

Not: Aklımdaki 2.meseleye bir sonraki yazıda gireceğim, konu ” neden zayıflıyamıyorum?”!!