Chia seeds

Az önce çia tohumlarıyla ilgili şu yazıyı okudum, aylardır dolapta bekleyen abimin hediyesi paketi aldım ve 5 çayının yanına güzel bir atıştırmalık hazırladım!

Tarifi çok zor, saatlerimi aldı desem belki daha makbule geçerdi ama sadece yoğurt, ananas, çia tohumu ve bir zamanların süper gıdası ve benim hala favorim olan keten tohumundan koydum. Yoğurdun resimde krema gibi poz vermesi de pek hoş oldu!

Bu minik tabakta bir omega 3 patlaması var! 2 kaşık çia tohumundan dolayı 7 gr lif, 4 gr protein, 205mg kalsiyum ve 5gr omega-3 almış oldum. Ketentohumundan da 1.8gr omega geldi, etti 6.8gr. Amanın galiba dozu aştım! Bir daha ki sefere 1 kaşık çia, 1 kaşık keten tohumu yeter de artar bile.

Sanırım bu benim yeni kahvaltım da olabilir! Zira çia denen bu minik tohumcuk midenizde şişip tokluk hissi de yaratıyormuş! Bazıları yemekten önce açlık hissini bastırması için yiyormuş. Gerçi her yazılana inanmamak gerektiğini biliyoruz, bu yazıda da bu konu epey tartışılmış ve pek de bir sonuca varılmamış. En iyi bilinen yanı faydalı bir protein ve omega 3 kaynağı olması! Bu da yeterli bir sebep tabii. Özellikle protein içeriğinden dolayı, bu yeni mucize tohum, koşanlar ve kas yapmaya çalışanların gözdesi olmuş.

Çia da neyin nesi derseniz, burada güzel anlatılıyor. Kısacası Güney Amerika civarlarından gelen, nane gibi bir bitkinin tohumları. Her yıl yeni bir mucize tohum keşfediliyor ya, bu da 2012 mahsulü sanırım. Bu tür şeyler bana hep zamanında Mercimek için yapılan kampanyaları hatırlatıyor.

Yine de okuduklarımdan ve duyduklarımdan sonra her gün 1-2 kaşığı salataya, çorbaya, sebze suyuna, yoğurda katmanın iyi bir fikir olduğuna inandım, hepimize hayırlı olsun!