IMG_6678

Dubai çok ilginç bir memleket! Sürekli tezatlıklarla karşılaşıyorsunuz.. Gökdelenlerin gölgesinde Maldivi aratmayan kumsallar,

IMG_7143

çölün ortasında yemyeşil parklar..

IMG_7004

Sürekli en büyük, en haşmetli ilginç binalar..

IMG_6694IMG_7110IMG_7130

Yine çölün ortasında olduğunuzu tamamen unutturan, içinde 45milyon çiçek olan bir başka park..

IMG_7229IMG_7225

Ya da doğu ülkelerinin temalarıyla yapılmış bir başka alışveriş merkezinde, İran köşesinde Starbucks!

IMG_7055a

yine çölde olduğunuzu illa ki unutturacak su gösterileri..

IMG_7116

Ya da dünyada az yerde bulunacak cinsten bir akvaryum

IMG_6929

Marinalar, kumsallar, “beach club”lar..

IMG_6856

Dev boyutlarda su parkları, lüks ötesi oteller..

IMG_6719

gibi sürekli bir şaşırma ve hayrete düşme modunda geziyorsunuz burayı.

En güzel yanı ise doğunun tüm güzel tatlarına kolayca erişebilme imkanı. Her türlü Arap yemeklerinin yanı sıra bolca Türk, Japon, Çin lokantaları da heryerde var. Tabii ki en baba italyan, fransız, deniz ürünleri de, Armani Cafe’den gece kulüplerine kadar herşey ama herşey var! Dünyanın başka hiçbir ülkesinde bu denli farklı çeşitte mağaza-lokanta-insan karışımı göremezseniz herhalde!

Biz bu defa Lübnan yemeklerine verdik kendimizi..Favorilerim maalesef hiç de sağlıklı olmayan kıbbeh (bir çeşit içli köfte), falafel, kızartılmış sambusek börekleri..oof of!

Dubai yemekleri

Allahtan hepsini dengeleyecek kadar tabule de heryerde bulmak mümkündü! Her konuda olduğu gibi yemek konusunda da sahip oldukları zenginlikleri en cömert şekilde sergilemekten geri kalmıyorlardı. Baharatları..

IMG_6816

Leziz hurmaları..

IMG_6767

ve sebzeleri..

IMG_6821

Arapları seversiniz, sevmezsiniz, yemekleri ağır bulursunuz, uzak durursunuz bilmem ama Dubai’de mutlaka bir şekilde hayrete düşecek şeyler bulursunuz!

İşin ilginç yanı bu sefer kilo almadan döndüm! Fitgurme’lik yaradı sanırım zira çok yenilen her öğünden sonra bir şekilde dengeledim ve tabii bolca da yürüdük! Ve tabii abim sağolsun bize hazırladığı detox karışımları sayesinde kendimize geldik!

Her konudaki büyüklük (biraz Amerikanvailik yani) organik-doğal beslenme için de var tabii! Diyebilirim ki onca mağaza-mall içinde en çok para harcadığım yer işte burası oldu!

IMG_7129

Bu bir yaşlanma belirtisi mi yoksa bilinçlenme mi emin olamadım ama herhalde hayırlısı bu oldu diyebiliriz. Şimdi artık paket paket aldığımız bu pek faydalı ürünlerin ne işe yaradığını anlayıp nasıl kullanacağımızı anlamaya geldi! Bunun için abimin bir formülü var bir sonraki yazıda yazacağım!

Bu güzel tatilin mimarı, Dubai’yi çok farklı yönleriyle de bize yaşatan yengemiz Yanina’ya ve Abime çoook teşekkürler! Anlatacaklarım bir yazıya sığmaz, ikinci bir yazıda ikimizin de bayıldığı ilginç cafe ve mekanları yazacağım. Birgün yolunuz düşerse uğrarsınız!