IMG_7356

Sanırım ara öğün problememi bir çözüm buldum! Bu smoothie işi çok sardı beni. Tatilde abimden, ne kadar kolay yaptığını görünce daha bir inandım! Üstelik içince tok tutuyor, içine faydalı şeyler (chia seeds, chorella gibi) koyunca insan kendini iyi hissediyor, detoks etkisini anlatmıyorum bile :)

Abim Cenk’in formülü aşağıda.. Kendisi bu son yıllarda bu konuda alemdeki tüm kitapları okuyup, belgeselleri izleyip, doktor ve diyetisyenlerle tartışıp konu hakkında tez yazacak kıvama gelmiştir. E bize de faydalanmak düşüyor..

 

Cenk' ultimate smoothie

Ben bugün önce yeşillikler koymadan bir karışım yaptım. Nefisti! Öğleden sonra ise içine chorella tozu da koydum, rengi ve tadı bir garip oldu! Ama içine birkaç kaşık yoğurt da koyunca nefis birşeye dönüştü!  Detoks dünyasında yoğurda pek sıcak bakmıyorlar ama ben de yoğurtsuz yaşayamam!

Yukardaki garip isimli tozlar ve bitkilerden bulamasanız da çilek-kivi-limon-muz-böğürtlen gibi marketlerde bulabileceğiniz meyvelerle de yapabilirsiniz. Tabii daha iyisi katı meyve sıkacağında sebze karışımları yapmak ama ben ona sadece sabahları katlanabiliyorum! Alkali beslenmesi hakkında burada biraz daha detaylı anlatmıştım.

Sebze suyu

Sabah sebze suyuna da ıspanak, brokoli, limon, kereviz sapı, azıcık taze zencefil, yarım elma, maydanoz gibi bilimum yeşil ve faydalı ne var katı meyve sıkacağında sıkıyoruz. Ardından blendıra 1 kivi ve 2 kaşık yoğurt koyup hepsini karıştırıyoruz. Mümkünse sabah ilk iş bir tek bunu içip hala doymadıysak devamında diğer kahvaltımızı ediyoruz. Bu diğer kahvaltı için Alkali diyetinin önerileri şurada. Gerçi kahvaltı çok tartışmalı bir konu, Karatay ise tereyağlı-pastırmalı yumurta filan öneriyor ama hiç ekmek tavsiye etmiyor!

Bu konu çok karışık, bence herkes kendi güvendiği doktoru dinlesin ya da kendi bildiğini yapsa daha iyi olacak! Bu da benim kendim için uygun bulduklarım ve size hiç de uygun olmayabilir. Aman bir bilene danışın, bana da anlatın!