2Geçenlerde yazdığım Fitgurme Çocuklar yetiştirebilmek yazısı epey ilgi gördü, bu konuda ciddi bir ilgi-alaka olduğunu gösterdi. Geçen yıl bu konuda bir yazı hazırlamıştım ama bir türlü yayınlayamamıştım, şimdi tam vaktidir diyerek, ilgililere sunuyorum:)

Hem fit hem gurme olmak zor zanaat! Hele de çocukluktan kalma kötü alışkanlıklarınız varsa..Bu kötü alışkanlıklar bazen beslenme bazen de sporla ilgili olabiliyor. Türk milleti olarak her iki konuda da karnemiz pek süper değil. Şimdi yetişen yeni nesil bir taraftan spor açısından daha iyi yetiştirilse de beslenme açısından her ne kadar bilinç artsa da, önlerine sunulan sonsuz renkte, çeşitte ve lezzetteki sağlıksız yiyeceklerle işleri zor!

Bunun için 2 şeye ikna olmaları gerekiyor! Dikkatli yemeliyim, ölçüyü kaçırmamalıyım ve her zaman spor hayatımın bir parçası olmalı! İkna olmalılar diyorum çünkü bu nesli zorla-tehditle bir konuya yönlendirmek mümkün değil. Ödül deseniz o da eskisinden daha bol! Geriye bir tek eğitmek-ikna etmek kısmı kalıyor.

Ben çocukluğumda yiyecek konusunda hiç bir “yasak”la büyümedim. Evde de aşırı hiç bir şey yenmezdi ve sebze-meyve en bol tüketilen şeylerdi. Çikolata şeker yasak değildi ama öyle her yerimizden de taşmazdı! Bu açıdan şanslıydım. Tabii bizim zamanımızda şekerin zararları hakkında bu kadar bilgimiz de yoktu, en fazla dişlerimiz çürü diye bilirdik:) Şimdi yapılan araştırmalar, şekeri, neredeyse “zehir” ilan etti!

Spora gelince ailede maalesef kimse düzenli bir sportif faaliyette bulunmazdı. Hayatımın belli dönemlerinde spor yaptım ama hiç bir zaman her günkü hayatımın ayrılmaz parçası olmadı. Bunun acısını tabii hep ilerleyen yaşlarda anladık.

Geçen yıl Yigit, mahalledeki jimnastik okuluna gitti. Her mahallede, oradaki okulların spor salonlarında okul sonrası spor aktiviteleri var ve İsviçre’de sanırım en ucuz şey devletin spor imkanları. Geçen Mayıs ayında tüm okullar birleşerek bir “sağlıklı yaşam” günü organize etmişler. Her okulun çocukları gruplar halinde, önceden hazırlanmış bir parkurda aktiviteler yaparak puan topluyorlar ve en sonunda madalya ve küçük ödüller alıyorlar.

Parkur boyunca, sağlıklı beslenme ve hareket etmenin önemini yaşayarak, oynayarak, hiç fark etmeden öğreniyorlar.

Elimizde bir harita, kocaman bir mahallede gizlenmiş oyunları bulmak için gezdik! İsteyen (meraklı!!) anne-babalar da katılıp yardım ediyor!

Mesela bir parkurda, dengeli bir beslenme nedir onu bulmaya çalıştılar..

IMG_9450

Masanın üzerine bırakılmış, önceden baskılı tabakalarda sağlıklı ve bol kalorili yemekler var..

IMG_9449

ekip biraraya gelerek, hangisi daha dengeli onu tartışıyorlar ve birlikte doğru sıralamayı yapmaya çalışıyorlar..IMG_9448

 

 

 

 

 

 

 

IMG_9446

 

 

 

 

 

 

 

Arada bolca koşturup oynuyorlar tabii ki!

IMG_9435

çeşit çeşit oyunlarla puan toplamaya devam..

IMG_9451

Bu çok şeker bir aktiviteydi! tek tek otları koklayıp tadına bakarak, doğru poşetlere koymaları gerekiyordu!

IMG_9432

IMG_9431

IMG_9429

Bu da sebzelerin isimlerini en kısa sürede bilme yarışması, çok eğlenceliydi!

IMG_9422a

Burada ise, en fazla şeker hangi içecekte var onu bulmaca oynadılar. Şekeri temsil eden kutuları, doğru adette-oranda koladan meyve suyuna farklı içeceklerin önüne koydular. Kolanın ve meyve suyunun içinde ne kadar çok şeker olduğunu görünce epey şaşırdılar tabii!

IMG_9421

Vee en sonunda puanlar toplandı ve hepsi madalyalarını almanın keyfini yaşadılar!

IMG_9469

 

Böyle bir aktiviteyi kendi çocuğunuzun okuluna önerebilirsiniz belki? Bu kadar geniş bir parkur olmasa da okul bahçesinde bile yapılabilir belki.

Bu yeni jenerasyon kül yutmuyor ve ancak ikna olursa, aklına yatarsa, konunun ateşli bir savunucusu oluyor. Yani karşısına geçip, ben istiyorum yapacaksın, günleri geçti biraz. Bu yüzden okulların, okul sonrası aktivitelerdeki kurumların ve ailelerin ortak çalışması çok önemli.

Dilerim bizim çocuklarımız sağlıklı yaşamın en ateşli savunucularından olur!

IMG_9456