IMG_7488

Şiatsu bir Uzakdoğu yemeği, suşinin bir versiyonu, büyücülük terimi, Tao’nun akrabası filan…değildir!! Bizim evdeki miniklerin “sişyatzu” diye adlandırdığı bu bir başka Uzakdoğu harikası her nedense pek de tanınmıyor.

Cenevre’ye yaklaşık 10 ay önce geldiğimizde, bendeki kronik bel ve boyun ağrıları, taşınmanın da yüküyle had safhaya ulaşmıştı. En son çalıştığım işte de Şişli-Ataşehir arası her gün saatlerce araba kullanma, bilgisayar başında çürüme gibi aktivitelerim de olduğundan, en son gittiğim doktor MR sonucunda müjdeli haberleri vermişti: Bel fıtığı, boyun düzleşmesi. Bu artık sanırım nezleden daha yaygın bir hastalık olduğundan, kimseye ilginç gelmiyor! Of hep aklıma Cem Yılmaz’ın lafları geliyor, “FITIK, Kaynımda da var!!” (Fıtık, aynı kaynım!! sahnesi için tıklayabilirsiniz).

İstanbul’daki doktorum haftada en az 3 gün spor ve mümkün olduğunca “mutlu olmak-rahat olmak” şeklinde bir tavsiyede bulundu! Ki haklıydı elbet düzenli bir şekilde spor, yoga-pilates yapsan, rahat bir tip olsan elbette fıtığın olmayabilirdi..de öyle olmuyor işte! Yıllar geçiyor bir de bakıyorsun ki bu söylenilenlerin tam tersi yöne gitmişsin.

Velhasıl, Cem Yılmaz’ın dediği gibi biran önce kurtulmak niyetiyle, çareyi bu sefer de başka yöntemlerde arıyorsun! Dünyanın bu bölgesinde Homoepati denilen doğal ve farklı bir yöntemle hazırlanan ilaç ve tedavi yöntemleri çok yaygın. Almanya, Fransa ve İsviçre’de eczanelerin yarısı, hatta bazı eczanelerin neredeyse tamamı bu ilaç ve yöntemlere ayrılmış durumda.

Homeopathic medication

Biz bu konuda çok şanslıydık çünkü Cenevre’nin en büyük Homoepatik ilaç “yapan” eczanesinin sahibi bizim ev sahibimiz. Bana  tüm yapım aşamalarını adım adım gösterdi. Artık bunu başka bir yazıda anlatmalıyım!

Onun bana tavsiye ettiği ve normal tıp yöntemleri ile Homoepatiyi birleştiren bir doktora gittim. Uzuuun süre bir soru-cevap aşamasından sonra bazı ilaçlar ve yine spor/yoga/pilatese ilave olarak Şiatsu tavsiye etti!

shiatsu parmak

İşte böylece tanıştım bu Uzakdoğu harikası masaj yöntemiyle. Burada Homoepati ve şiatsu sigortanın bile kabul ettiği bir tedavi yöntemi olmuş. Dolayısı ile aklınıza müzik eşliğinde, hamur kıvamında yoğrulduğunuz masaj yöntemleri gelmesin. Ancak bir başka burada çok yaygın yöntem olan Osteapati (aslında galiba bizim kırık-çıkıkçının İsviçreli bilim adamı versiyonu) kadar da can yakan bir tedavi de değil.

IMG_7414

Şiatsu, önce Japonya’da çıkan, ardından geleneksel Çin doğal tedavi yöntemleri ile de birleştirilen, giysileriniz üzerinizde olarak (hatta bazen hafif bir örtü de örtülerek),  parmak ve avuçların baskı yöntemi ile uygulanan bir masaj tekniği. Şiatsuyu farklı şekilde uygulayan ve yorumlayanlar da var elbette. Bana uygulanan yöntemde biraz akapunktur gibi vücudumuzun merdiyenlere ayrıldığını ve ağrı-stres gibi anomalilerin bu meridyenlerdeki akışın/sirkülasyonun aksaması yüzünden olduğuna inanılıyor. Yapılan masaj tekniği ile bu sirkülasyon yeniden normale çevriliyor.

acupuncture_meridians

Bana bu uygulamayı yapan Grazialla Corvinini’nin sitesinde, gitmeden önce şunları okumuştum:

“Bu yöntemin hedefi vücuttaki tıkanıklık ve blokajları gidermek, zayıf noktaları stimüle etmek, vücuttaki enerji akışının harmonize edilmesi, uyum sağlamasını aktive edecek temel gücü (hayati kuvveti)  sağlamlaştırmak, ağrıları ( sırt, bel, omuz, boyun) azaltmak, stresin yarattığı negatif etkileri azaltmak, iç huzurunu arttırıp dengeli ve sakin bir iç dünya yaratmak.”
Eğitim her konuda şart!

En eğlenceli bölüm!!

Sadece bir masajla hepsine çare olmak biraz zor görünse de birkaçına bile razı olduğumdan soluğu onun yanında aldım. İlk başta çok basit ve sıradan gelen bu masaj, zamanla beni gerçekten de yukarda bahsedilenlerin bir kısmına doğru çekmeye başlayınca, işi biraz daha öğrenmeye karar verdim. Ve nihayet geçen ay 2 günlük şiatsu kursuna katılarak, 14 saatlik bir rüya yaşadım!! Yani eğer bir masaj tekniğini çok seviyorsanız ve 14 saat boyunca bunu uygulayıp kendinize uygulattırıp, bir de işin teorisini öğreniyorsanız, bu sevenleri için bir rüya oluyor tabii!

Eğitim Fransızca olduğundan, hepsini anladığımı söyleyemeyeceğim ancak anladığım kadarı da bana yetti diyebilirim. Yakında bu işin bir ileri safhası olan Elementler eğitimine de gideceğim, o zamana kadar Fransızcamı ilerletmeyi umuyorum! Buyrun bu da yeni sertifikam!!

IMG_7515

Tabii bunu aldıktan sonra ailede özellikle de çocuklar bu işten fazlasıyla faydalanmaya başladılar! Tabii onlara tam tur bir uygulama yapmasam da bacakları, başları ya da sırtları ağrıdığında, hasta olup yorgun hissettiklerinde, bu masaj onların da çok hoşuna gidiyor!

SHIATSU çizim

İşin teorisinde beni en çok ikna eden şey, bu işin sinir sistemi ile olan bağlantısı oldu. Zira 1 saatlik seansta o kadar rahatlıyorsunuz ki, bunun illa ki fiziksel bir sebebini de arıyorsunuz. Açıklaması çok çok basit şekilde şuymuş (umarım bu konuda  daha uzman biri daha detaylı ve bilimsel açıklamalarını yapar ama): Lisedeki biyoloji derslerinden hatırlayan varsa eğer, otonom Sinir sistemimizin iki bölümü var sempatik (stres yaratan durumlarda tepki veren) ve para sempatik. Bizler genellikle parasempatik denilen dinlenme-rahatlama kısmını yeterince yaşayamıyoruz ve dengesizlik böyle başlıyor. İşte şiatsu, doğru noktalar basarak ve tetikleyerek, bizi hızlıca parasempatik moda geçiriyor. Bu da özetle insanı çoook rahatlamış, hafiflemiş, pelte gibi değil de enerji kazanmış hissettiriyor. Biraz abartılı olacak ama bende uyandırdığı his sanki 10 saatlik derin, deliksiz ve güzel bir uyku uyumuş gibi oluyor.

Daha fazla bilgi için şu kitabı öneriyorlar, ben hala gelmesini bekliyorum! Amazonda İngilizcesi de var.

IMG_7503

Türkiye’de bunu kim, nasıl yapar bilemiyorum. Eğer gittiğiniz bir masaj-spor-yoga salonu varsa sorabilirsiniz. Homoepatik yöntem uygulayan doktorlar da az da olsa var belki onların önerebileceği birileri olabilir.

IMG_7415

Son olarak diyeceğim, hızlı yaşam koşullarında, ev-iş-aile-çocuklar-arkadaşlar-diğer sorumluluklar derken bazen kendimizi fazlasıyla ihmal ediyoruz. Halbuki uçaklarda dedikleri gibi acil durumda önce kendi maskenizi, sonra çocuklarınkini takmalısınız! Dolayısı ile siz iyi olduğunuzda, sağlıklı-dinç-enerjik olduğunuzda çevrenizdeki pek şey de daha iyi olabiliyor. Bu şiatsu olur, yoga/pilates/yürüyüş/bisiklet…. olur. Ne olursa olsun spor ve şiatsu benzeri yöntemleri hayatınızın bir parçası haline getirmek çok önemli/gerekli/faydalı….ve güzel !

Kendinizi iyi hissettirecek fırsatları yaratabileceğiniz günler dilerim!

Bu manzarayı hayal etmek bile bazen rahatlamak için yeterli!

Bu manzarayı hayal etmek bile bazen rahatlamak için yeterli!