Selimiye Beyaz Güvercin

Selimiye Beyaz Güvercin

Etrafta olan biten onca üzücü olaya, içimizi yiyip bitiren sıkıntılara rağmen, bu memlekette bitiremedikleri “bağzı şeyler” var, onlardan biri de her köşesinde ayrı bir lezzet hazinesi olması!

Bütün yıl çalıştınız, yoruldunuz, iş-ev-okul telaşları ile yoğrulup durdunuz. Yaz yaklaşırken de biraz diyet ve sporu arttırarak belki biraz şekli düzlettiniz. Derken, şanslıysanız, başınız-gözünüz sağlam kaldıysa, ciğerleriniz gazdan, tweetleriniz soruşturmalardan kurtulduysa, belki tatil planları yapmışsınızdır ve kendini Ege’ye atan o şanslılardan olabilirsiniz..

Biz ise, gurbetçi tayfasına yeni katılanlardan olarak, uzun zamandır ilk defa 1 yılını dışarda geçirip tatile gelmenin haklı sevinci ve heyecanı içindeydik! Özlediğim o kadar çok şey var ki, vaktin yetmeyeceği belliydi.

Ancak her yaz düştüğüm hataya düşmemek için bu sefere çok kararlıydım zira bütün kış fit olalım diye yırtınıp, sonra tatil dönüşü tartıları kırmak isteyen kadın olmak istemiyordum!

Ve bu yıl nihayet  sadece 1 kilo alarak yazı geçirebildim. Bu büyük bir başarı zira daha önceki yıllardaki tatiller genelde tartıları yenilemek zorunda bırakıyordu!! Tek sebebi de ilk defa bu yaz ciddi ciddi yüzmem oldu. Aslında o kadar çok da değil ama günde en az 2-3 defa 20’şer dakika temposu yüksek yüzme bile bana yetti. Bir de 2 çocukla “yazlıkçı” türündeki tatilin, herhangi bir “tatil köyü modeli tembel teneke” durumuna göre çok daha hareketli ve neredeyse hiç oturmadan geçirildiği düşünülürse, sanırım dengelemede bu faydalı oldu..

kahvaltı

Sabahları kayınvaldemin hazırladığı bu “alkali” yüklü kahvaltı da güne ennn sağlıkla başlamanın sırrıydı! Ben yanında zahter, tatlı lor üstü reçel,

reçel

simit+kuru çökelek gibi ilaveler yapmayaydım, bu bol taze otlu, özel seçilmiş köy biberli (tek bir pazardaki tek bir teyzenin sattığı en özel biberlerdir kendileri), domatesin en kırmızısından, salatalığın en körpesinden tabak beni neredeyse zayıflatabilirdi bile!

Yazlıkçı sofrası

Yazlıkçı sofrası, çiçekli örtü detayı!

Derken öğlenleri bana göre ziyafet dörtlemesi olan çoban salata+cacık+gözleme+ayran+kapuz kombinasyonu ile devam ederken, arada “gurbetçi özlemi” sayılabilecek lahmacun-pide-mantı kaçamakları olmayaydı iyiydi de, iştah-yemekseverlik böyle bir şey demek ki!  Aslında bamya, zeytinyağlı fasulye, börülce, patlıcan-biber közleme salata, musakka,kısır,ekişili patlıcan dolması gibi bütün yıl hasret kalınan lezzetler de yine öğlen yemeklerini bile ziyafete dönüştürmeye yeterdi!

IMG_9011a

Tehlikeli ikili !

Akşamüstü ise en tehlikeli zamanlardan biri (gece dondurmaları ile yarışır)!  Sitenin “gazinosunda” çıkan sıcak simit+peynir+domates güzellemesine, “ay biraz da tatlı bir şeyler olsaydı çayın yanına” diyerek, Alaçatı kurabiyeleri, Aktur fırınının portakallı kurabiyeleri…sabah pazardan aldığımız mis gibi şeftali-kiraz-kayısılar derkenn… oldu ki az yediysek, buna mutlaka saat 18:00 civarı, “ya şu midye Dolmacı neredeydi, gidip bi bakalım” şeklinde konuşmalar eklendi.

Arkadaki arkadaş, elindeki kolonyalı mendilde midyecinin reklamını yapıyor!

Arkadaki arkadaş, elindeki kolonyalı mendilde midyecinin reklamını yapıyor!

Akşamları evdeysek dengelemek kolay oluyordu, cacık, semizotu salatası, zeytinyağlı yemekler, salatalarla nihayet gayet sağlıklı bir öğün yaşayabildik. Amaaaaa olur da dışarı çıkarsak, Bodrum’un en sevdiğim yanı olan “güzel manzara-leziz yemek-nefis sohbet” işine girersek…o zaman kim takar Fitgurme’nin fitini??

Aktur Mey Lokantası

Aktur Mey Lokantası

Tatildeki leziz mekanlar ayrı bir yazı konusu, bir posta sığmaz! Sadece özetle, Limon Gümüşlük, Mey Aktur, Orfoz Bodrum, Bağarası Bitez, Yalıkvakak Kavaklı Köftecisi, La Passion Bodrum şehir (İspanyol), Yalıkavak Balıkçı Hasan, Selimiye Beyaz Güvercin, Selimiye Cafe Ceri (tatlılar!), Marmaris Netsel Barış Usta.. gidip de keyifle yemek yediklerimiz arasında. Büyükkeyif’de ikisini detaylı anlattım, buradan bakabilirsiniz.

IMG_0184a

Kuzenler Döner sırasında..

Günün  en tehlikeli anı ise her şey bitti , bugünü de az-çok 3000 kalori ile kurtardık inşallah derken, aklımıza düşen dondurmalardı elbet! Benim favorim Bitez Dondurmacısı, mandalina ve çikolata-konyaklısı ! Zaten hayatta hayır diyemediğim tek tatlı da dondurma, kurtulmanın yollarını arıyorum!

Bitez Dondurmacısının dayanılmaz lezzeti..

Bitez Dondurmacısının dayanılmaz lezzeti..

Bütün yıl beklediğimiz tatilde kendimi durdurmaya hiç niyetim yoktu ama ilk defa biraz dikkat, biraz daha ve öz yiyerek, bolca spor ve hareketle, hem bu lezzetlerden mahrum kalmadık, hem de bütün kış uğraşıp didindiğimiz kilolar geri gelmedi! Yine de seneye hedef  “sıfır kilo alımı, mümkünse yüzerek daha da fit kalır mı??” şeklinde olacak!!

Bir zamanlar gecenin bir vakti mideye indirdiğimiz bu tatlılara şimdi müze gezer gibi bakarak anca resim çekiyoruz!!

IMG_9061

Bodrum’un meşhur karadeniz fırını..

Şimdi sebze sularına, spora ve karbonhidratı azaltılmış hayata geri dönüş..siz bayram tatilini uzatanlardansanız afiyet olsun, dönenlerdenseniz kolay gelsin!