IMG_1383

Uzun zamandır kitaplardan ayrı kaldığım bir dönemden sonra yeniden kitaplara dönmek, eski dostlara kavuşmak gibi! Çocuklar doğduğundan beri pek çok roman-kitabı bitirmeyi başaramadım! Çocuklar ufakken bahanem çok tabii ama onlar da büyüyünce bu sefer de iphone-ipad ve sosyal mecraların hastalığına yakalandım!

Bu konuda hala iyileşmiş değilim ama en azından kitap okumaya daha fazla vakit ayırmaya başladım ve arada ne kadar çok şey kaçırdığımı tekrar görüp çok pişman oldum! Hatta neredeyse panik oldum, bu ara nasıl kapanır diye (kapanmaz tabii)!!

Hala en sevdiğim şey yemek kitapları okumak (evet roman gibi tarif okumayı seviyorum!!). Ayrıca sevdiğim blogların yazılarını da makale ya da hikaye okur gibi takip etmeyi çok seviyorum ve bundan vazgeçmeyeceğim! Ancak güzel bir kitabı baştan sona okumanın, o dünyanın içinde kaybolmanın keyfi bambaşka.

Geçen gün Melis  Alphan çok güzel yazmış bu konuda. Bir bölümü şöyle:

 

Fitgurme kitaplar

Umarım Robinson Crusoe kapanmaz, umarım Türk halkı, Gezi’de gösterdiği hassasiyeti artık bu konularda da gösterir..

Melis Alphan’a çocukken yemek masasında kitap okuması yasaklanmış, biz  çocuklarımızı TV ya da ipad’lerden korumaya çalışıyoruz! Çok garip bir dönemden geçtiğimiz kesin! Çocuklara okuma zevkini aşılamak, eskisinden biraz daha zor ama imkansız değil tabii ki. Bugünlerde okuduğum Zülfü Livaneli’nin hayatını anlatan kitapta da, onun nasıl bir kitap meraklısı olduğunu anlatıyor.

Zülfü

Bu şekilde kurduğu gizli çadırda sabahlara kadar kitap okuyormuş! Bu kitap merakı ve kitaplardan öğrendikleri başına hem büyük başarılar hem de büyük dertler açmış tabii ama pişman olduğunu hiç zannetmiyorum!!

Umarım yeni nesiller bizden de iyi birer okuyucu olurlar ve kitapevleri kapanacağına, sürekli çoğalır! Ancak yeni nesile, onların dilinden anlayarak bunu sevdirmeye çalışmak da daha etkili bir yöntem olabilir belki.

Goodreads-Logo

Goodreads bu açıdan iyi bir örnek. Bu site-aplikasyon sayesinde, okumak istediğiniz kitaplar hakkında özetler, eleştiriler ve yazarların diğer kitapları hakkında bilgiler edinmek mümkün. Hem de bir yandan kitaplarınızın çetelesi tutulduğundan, birazcık kendini aşma-rekabet duygusu ekleniyor ve bu belki de yeni jenerasyonu heyecanlandırmak için iyi bir fikir olabilir! Ayrıca Facebook ilişkisi ile arkadaşlarınızın okuduğu kitapları takip edebilir ya da siz de öneriler de bulunabilirsiniz. Mesela Zülfü Livaneli’nin Sevdalım hayat kitabı hakkında yazılanlar burada..

Ben eleştiriler kısmına okumadan önce bakmayı sevmiyorum çünkü herkesin hayat görüşüne, tecrübesine göre beklentisi çok farklı olduğundan, yönlendirilmeden okumak daha zevkli geliyor…

kindle-vs-ipad-top-2

Bir de Kindle dünyası var, hala alıp almama konusunda tereddütlerimizin olduğu! Eşim de sıkı bir okuyucudur ama hala kitap kokusunu-dokusunu bırakıp dijital bir aletten okuyup okumama konusunda kararsız kalıyoruz! Üstelik hala ipad-İdefix-amazon ilişkisi ile dijital okuma yapmak da mümkün -her ne kadar okuma işi kindle kadar “kitaba yakın” olmasa da..

Bu işin erbabı, kitap kurdu arkadaşlarıma her zaman çok özeniyorum! Asla onlar kadar olamayacağım ama kıyısından köşesinden de olsa bu keyfi tatmak dahi büyük bir zevk! Onların şu kitabı çocuklara sevdirmek, özendirmek için başka fikirleri varsa, dinlemeyi çok isterim..