IMG_1678a

Uzun zamandır aklımda, ha yaptım ha yapacağım derken, Devletşah ve Doris  ve ardından araştırmaya başlayınca pek çok blogger imdadıma yetiştiler! Meğer bu granola yapımı blog camiasında ne kadar  popülermiş! İçine girince çıkamadım! Ağız sulandıran granola tariflerine bir süre resimlerden baktıktan sonra cesaretimi toplayıp (nedense??) yapmaya karar verdim!

Aslında çok kolay bir tarif ve özünde yulafla, kuruyemişleri ve kuru meyveleri, tatlandırıcı bir şeyle (bal-agave şurubu-pekmez gibi), bazen zeytinyağı ve bazen de taze meyve püresi ile karıştırarak fırınlıyorsunuz. Sonunda çıtır çıtır, doyurucu, sağlıklı, katkı maddesi-şeker olmayan, kendinize ait bir müsli-granola elde ediyorsunuz!

Devletşah tarifinde şeftaliyi püre yapıp, yağ ve pekmezle karıştırmış, sonra da kuru malzemelerle karıştırıp fırınlamış. Sonuç, leziz!

Üstelik yağ olarak da farklı bir çeşit olan Hindistan cevizi yağı kullanmış. ben onu bulamadım, avakado yağı kullandım. Bu tür farklı, faydalı yağları başka yemeklerde kullanmayı risk edemediğimden, müsli iyi bir deneme platformu!

Cenk (Cafe Fernando) ise tarifinde ıslak malzemeye elma sosu ile kuru malzemeye zencefil ilave etmiş, bir dahakine öyle deneyeceğim. İyi bir elma sosu tarifi bulmalıyım!

Doris (Squatgirl) buğday tohumu (wheat germ) ilave etmiş ve ıslak malzemeyi önce biraz pişirmiş, sonra da önceden pişirdiği kuru malzemeye ilave ederek pişirmeye devam etmiş. Kalıplara koyarak tek porsiyonluk olarak da kullanmış, o fikri hemen çaldım!

Spordan sonra ikram ettiğim arkadaşlarım test etti onayladı!

Spordan sonra ikram ettiğim arkadaşlarım test etti onayladı!

Yeni keşfettiğim (Nazlı’cım teşekkürler!) blog MyKugelhopf Kerrin ise gayet detaylı ve resimlerle anlatmış! Üstelik bir de bitter çikolata ilavesi ile tadına doyulmaz bir hale sokmuş! Gerçi biraz şekeri fazla kaçırmış gibi ama ciddi bir tatlı sever anladığım kadarıyla bu yüzden normal!! Onun sitesinden başka güzel tariflere de ulaşabilirsiniz, özellikle de efsane Dorie Greenspan ve David Lebovitz’inkilere.

Benim ilk ve yanık müslim

Benim ilk ve yanık müslim

Bütün tariflerde bi çimdik tuz var! Ve işin püf noktası sanırım pişerken 5-10dakikada bir çevirerek yanmasını engellemek…ki ben ilk seferinde yaktım!!! gerçi yanık da güzel oldu ama dişlerim ciddi bir sınavdan geçti!

Benim versiyonum da şöyle oldu (ama her seferinde duruma göre değişecek!),

Kuru malzemeler olarak, yulafa (yaklaşık 2 kap), keten tohumu, susam, toz tarçın, çekirdek, fındık-ceviz-badem ilave ettim ve önden 180 derecelik fırında 10 dakika kadar pişirdim.

Islak malzemeler olarak bir yandan da 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ya da avakado yağını, hindistan cevizi sütü, agave şurubu (1 tatlı kaşığı) ile karıştırdım. Bu karışımı biraz ısıtıp, fırındaki diğer kuru karışıma ilave ettim.

Ayrıca çiğ kakao taneleri, kuru hurma ve yabanmersini de ilave ederek hepsini yaklaşık 35 dakika kadar, arada sırada tepsiyi çıkarıp karıştırarak pişirdim.

Çikolata niyetine, birazcık daha sağlıklı bir opsiyon denedim, nefis oldu!

Çikolata niyetine, birazcık daha sağlıklı bir opsiyon denedim, nefis oldu!

İkinci sefer yaptığımda bir de badem sütü yaptıktan sonra artan posayı da ilave ettim, zira o da kendi başına leziz bir şey!

Fırından çıktıktan sonra, soğuyunca daha da çıtır çıtır oldu! İkinci sefer pişirdiğimde minik kaplara da koydum ama yeterince ıslak malzeme olmadığından tam kalıba tutunamadı, biraz dağıldı. Bunun için elma sosu, şeftali püresi gibi ıslak malzemeleri daha fazla kullanmakta fayda var.

IMG_1698

Daha sonra hava almayan bir kapta yaklaşık 1 hafta kadar, taze taze çıtır çıtır granolanız sizi bekliyor olacak!

Bugünlerde bir detoks diyeti uyguluyorum, bu yüzden tek tesellim arada farklı versiyonlarla yediğim bu granolalar oluyor. Bu ara badem sütüyle karıştırıyorum (tarifi çok yakında!) ama daha önce normal sütle ya da yoğurtla karıştırıyordum.

IMG_1697

Evde hangi meyve varsa onunla da karıştırırsanız nefis oluyor! özellikle kırmızı meyveler ve ananas! Ben bazen küçük bir kutuda çantama kuru kuru atıyorum, ara öğünlerde dışarda isem, arada onlardan çıtır çıtır atıştırıyorum!

IMG_2245

Tabii granola az kalorili bir ürün değil, ona göre porsiyonları ufak tutmanızda fayda var. İçindeki her şey sağlıklı ve katkı maddesi olmadan, şeker olmadan yapılsa da, hepsi “sağlıklı-işe yarayan kaloriler” olarak vücuda giriyor, bu yüzden miktara dikkat!

IMG_2258a

Tabii yanında kahve içmek pek sağlıklı olmayabilir ama o kadarcık da keyfimiz olsun di mi ama??

IMG_2285a