IMG_1658

Ne zamandır okumak istediğim Clean adlı kitaba kavuştum, halen okumaya devam ediyorum. Uzaktan bakınca detoks kulağa çok itici, fazlaca ayağa düşmüş, “in” olduğu için inandırıcılığını yitirmiş bir kavram gibi geliyor. Ayrıca bu tür programlar biraz da, ipin ucunu çoktan kaçırmış, tencere yemeğinin, taze meyvenin tadını bilmeyen, “fast-food” ile hayatını götüren Amerikan toplumu için hazırlanmış, “tersine ticaret” ile köşeyi dönmeye çalışan adamların işi gibi geliyor kulağa!

Ancak okudukça, araştırdıkça, vücudun arada sırada bakıma alınması, iç organların temizlenmesi gerekliliği kimsenin yadsıyamayacağı bir gerçek. Tabii ki idealinde tüm hayatınızı temiz, masum ve çoook sağlıklı yaşamanız gerekir…de… benim gibi hem yemeğe-içmeye, üstelik de pisboğazlık sayılabilecek şeylere meraklı, hem de sağlıklı ve fit kalmaya meraklıysanız bu ideal dünya olmuyor işte.

Bu yüzden arada sırada bir dur demek, biraz diyet yapmak, sağlık kısmına ağırlık vermek gerekiyor… En güzel diyet, yıllardır bildiğimiz, sabahları bir-iki dilim ekmek-az yağlı peynir, yeşillik domates diye başlayan, ızgara et, bol salata, az yoğurt, birkaç porsiyon meyve ve ara öğünlerde ceviz-badem-kuru meyvelerle ile devam eden diyet diye düşünüyorum hala.

clean karikatür

Son yıllarda beslenmenin kimyası didik didik edildi, alkali-asit dengesi önem kazandı ve yiyeceklerle vücudumuzu iyileştirip genç tutabileceğimiz fikri yeniden canlandı. Bu yüzden sadece klasik anlamda zayıflamak için diyet yapmak değil, yediklerinin içeriğine dikkat etmek, bazılarını tamamen unutmak (asitler!), bazılarını (şu meşhur alkali karbonat ya da yeşil yapraklı sebzeler gibi) arttırmak, kanser gibi herkesin etrafında yaygınlaşan hastalıklardan korunmak için de şart oldu.

Gerçi bu gerçekleri dünyanın doğusunda belki de yüzyıllardır biliyorlardı da,  bize kadar intikal etmesi biraz vakit aldı diyelim!  Lafı uzatmayayım, herkesin sebebi kendine, benim de aklıma yattı, bir çeşit detoks yapacağım ya da yapmaya çalışacağım!!

Clean programı Alejandro Junger’in kitabından yola çıkan ama piyasada pek çok benzeri olan bir program. Aslında orucun regüle edilmiş hali bile diyebiliriz! 21 gün olarak önerilen bu programda sabah ve akşam sıvı (çorba ya da shake), öğlen sağlıklı bir katı yemek (ızgara et artı sebze+salata gibi) yiyorsunuz. Önemli konular:

1. Günün 3 öğününde iyi bir planlama ve hazırlık yaparak, sabah ve akşam sıvı, öğlen katı besin almak

2. Elimination Diet Guideline ile iç organlarınıza zararlı olan toksinlerden uzak durmak

3. Günün en son öğünü ile ilk öğünü arasında 12 saat hiç bir şey yememek ki vücut hazmettiklerini hücre yenilenmesine kullanabilsin.

4. Bağırsak hareketlerini düzenli tutmak!

5. Yeterince su içmek

6. Sürekli harekette olmak, mümkün olan her imkanda tabanvay olmak!

7. Dinlenmek ve yeterince uyumak, arada derin derin nefes almak (toksinlerden arınmak için nefes almak bile yeterli aslında).

Bunun dışında spor yapmak, meditasyon yoga, kese (evet vallahi de eski usul keselenmek), sauna-masaj, bol bol gülmek, her gün bir sarımsak yemek, yatmadan önce 2 kaşık zeytinyağı ve limonlu su içmek, bol bol kitap okumak, kendini geliştirmek gibi kimimizin zaten yaptığı kimimizin hayalini kurduğu şeyler! Bilerek yada bilmeyerek toksinlerden arınıyoruz bunları yapınca! Benim yüksek banttan kahkahalarımın çevreye verdiği zararın ötesinde bir faydası varmış meğer, oh!!

Clean Internet Sitesindeki tariflerden bir kesit..

Clean Internet Sitesindeki tariflerden bir kesit..

Detaylar ve işin bilimsel açıklamaları kitapta, okumadan uygulamak olmaz aslında. Internet sitesine de baktım ancak oraya bakınca biraz fazla ticari ve kendi “kit”lerini satmaya çalışan bir düzenek varmış gibi duruyor, pek hoşlanmadım!

İyi niyetlerle kitaba baktığınızda ise işin pek çok boyutunu bilimsel açıklamaları (ki tersi de ispat edilen ne deneyler-açıklamalar-araştırmalar gördük biz!!)  ile anlatıyor. Bir diyet-detoks kitabından ziyade, toksinlerin vücuda verdiği zarar (buna ağır metaller de dahil) ve iç organlarımızı bu toksinlerden nasıl koruyabileceğimizi anlatıyor. Yani illa detoks yapmak için değil, genel olarak sağlığımızı nasıl koruyabiliriz sorusuna cevap arayanlar için de faydalı bilgiler var. Evde kullandığımız temizlik malzemelerinden kozmetiklere, soluduğumuz havadan, içtiğimiz suya kadar tavsiyeleri var. Kitabı okuyana kadar internet sitesinden faydalanmak isterseniz, üye olarak forumlardan epeyce bilgi edinebilirsiniz.

Yarın sabah sebze suları ve akşam da sebze çorbası ile başlıyorum, önümüzdeki günlerde tariflerini de bloğa yazacağım. Bu arada yememeniz gerekenler arasında beni en çok zorlayacak şeyler, sabah kahvaltıdaki tam buğday ekmeğim, domates, peynir-yoğurt, kahve ve bitter çikolatam!! Tek tesellim bunu sadece kısa bir süre için yaparak, bir çeşit  (son) “bahar” temizliği yapıyor olmam!!

Bakalım ne işe yarayacak ve ben ne kadar yapabileceğim!

Son not, kesinlikle uzman ya da diyetisyen değilim, yazdıklarım sadece okuduklarımın yorumlamasıdır, tavsiye etmek, nasihat etmek ne haddime! ciddiye alacaksanız, kitabı okuyun ya da doktorunuza, diyetisyeninize, annenize-babanıza-sevgilinize-komşunuza filan danışın!